• Latvian
  • Rus
  • English (US)
  • English (UK)
  • German
  • French
  • Dutch
  • Danish

Pārbūvējamais ceļš tomēr sagādā pārsteigumu

Trešdienas pēcpusdienā ceļu būvnieki, kuri rekonstruē Talsu—Stendes ceļu, tā zaļajā zonā, kas atdala divas brauktuves, atkliga zem zemes paslēptu izbūvi. Tās atrašanās vieta bija aptuveni simts metru no Talsu—Stendes ceļa krustojuma ar ceļu uz Mundigciemu Talsu virzienā, iepretī Salmiņu mājām. Izrādījās, ka zem zemes ir izbūvēta dzelzsbetona telpa, kurā atradās varena ozola celms vairāku metru augstumā. 

Kad «Talsu Vēstis» pavisam nesen pabija pie SIA «Saldus ceļinieks» un SIA «Talce» darbiniekiem ceļa būves objektā, interesējos, vai viņi vēl nav sastapušies ar kaut ko neparastu. Atbilde bija, ka pagaidām īpašu pārsteigumu neesot, bet viņi ar interesi uzklausīja manis teikto, ka kaut kur zem zemes viņi atradīs varena ozola stumbru, un esmu pateicīgs viņiem, ka tiku telefoniski informēts par šo brīdi. 

Vecāka gadagājuma talsenieki jau noteikti atceras, ka pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu vidū tika būvēts to laiku moderns divu brauktuvju ceļš no Talsiem uz Stendi. Uz šī ceļa trases atradās varenais Salmiņu dižozols, un tika nolemts to saglabāt, projektējot ceļu tā, ka ozols palika ceļa zaļajā zonā pa vidu divām brauktuvēm. Lai ozols, kuram apkārt veidoja ceļa uzbērumu, varētu izdzīvot un nebūtu apbērtas visas tā saknes, tika izbūvēta speciāla dzelzsbetona akai līdzīga būve un drenāža. Tomēr Salmiņu dižozolam jaunie augšanas apstākļi nepatika, kā ari tas bija pakļauts zibens spērieniem un sāka iet bojā. Astoņdesmito gadu vidū, lai ari dabas draugi iebilda, tika nolemts to nozāģēt. Un tā pamazām Salmiņu dižozols, kurš neatkārtojami iekļāvās ceļa ainavā, izzuda no mūsu atmiņas. Vienīgi jāpiebilst, ka Salmiņu dižozola stumbrs galu galā tika pārvests uz kādreizējo Talsu Lauktehnikaslauksaimniecības tehnikas muzeju, kuru tolaik veidoja «Lauktehnikas» pārvaldnieks Voldemārs Ozoliņš. Tagad šī muzeja nosaukums ir «LatvijasLauksaimniecības muzejs». 

Tāds ir īss stāsts par Salmiņu dižozola likteni, ar kura augsto celmu un saknēm, lai to izdabūtu no pārbūvējamā ceļa trases, trešdien pēcpusdienā cīnījās jaudīga buldozera un ekskavatora vadītāji. SIA «Saldus ceļinieks» būvdarbu vadītājs Janeks Osipovs teic, ka šis ir neparasts gadījums viņa ap desmit gadu ilgajā ceļa būvētāja praksē un ka ceturtdien ozola celms jau aizvests uz «Villu» karjeru. 

Kādā brīdī uz ceļu būvētāju darbu bija atnācis paraudzīties talsenieks Juris Rutkis, kurš puikas gados dzīvoja blakus Salmiņu dižozolam. Viņš atcerējās, ka esot rāpies ozolā un no augšas skatījies, kādas kravas ved zem tā braucošās pašizkrāvējas automašīnas.